کد خبر : ۳۴۴۶۸۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آلودگی هوا و ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون عامل بالاترین مرگ و میر کودکان زیر 5 سال در هند

سازمان بهداشت جهانی در گزارشی اعلام کرد که هند در راس کشور های جهان از نظر مرگ و میر کودکان زیر 5 سال به دلیل آلودگی هوا و ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون قرار دارد.

آلودگی هوا و ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون عامل بالاترین مرگ و میر کودکان زیر 5 سال در هند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از روزنامه "تایمز او ایندیا" بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، در سال 2016 نزدیک به 110 هزار کودک هندی به دلایل مرتبط به آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند.
همچنین 60 هزار و 987 کودک زیر 5 سال در هند به دلیل تماس با ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در هوا جان خود را از دست داده اند. پس از هند، کشور نیجریه با 47 هزار و 674 مورد مرگ کودکان، پاکستان با 21 هزار و 136 مورد و جمهوری دموکراتیک کنگو با 12 هزار و 980 مورد مرگ در میان کودکان زیر 5 سال به دلیل تماس طولانی مدت با ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در رتبه های بعدی جهان ایستاده اند.
در هند نرخ مرگ و میر در میان کودکان به دلیل آلودگی هوا برابر با 50.9 از هر 100 هزار کودک است. کودکان دختر دارای آمار مرگ و میر بیشتری در مقایسه با کودکان پسر در هند هستند. با توجه سازمان بهداشت جهانی، در سال 2016 حدود 32 هزار و 889 کودک دختر و 28 هزار و 97 کودک پسر به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست داده اند.
از سوی دیگر در سال 2016 آمار مرگ و میر کودکان در گروه سنی 5 تا 14 سال در هند حدود 4 هزار و 360 نفر بوده است.
در سال 2016 در میان تمام گروه های سنی، حدود 100 هزار کودک هندی به دلایل آلودگی هوای خارج و همچنین داخل خانه ها جان خود را از دست داده اند.
در هند نزدیک به 2 میلیون نفر به دلیل آلودگی هوا دچار مرگ زودرس می شوند که این مقدار 25 درصد از کل آمار مرگ و میر به دلیل آلودگی هوا در جهان است.
سازمان بهداشت جهانی همچنین اعلام کرد در سطح جهانی 93 درصد کودکان زیر 15 سال به صورت روزانه هوای بسیار سمی و آلوده تنفس می کنند. این سازمان تخمین می زند که در سال 2016 حدود 600 هزار کودک به دلیل عفونت های شدید تنفسی ناشی از هوای آلوده جان خود را از دست داده اند.
در کشور های با درآمد پایین و متوسط نزدیک به 98 درصد از کودکان با ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در ارتباط هستند در حالی که این آمار در کشور های توسعه یافته 52 درصد است.
بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، آلودگی هوا بر زنان حامله تاثیر زیادی می گذارد و می تواند به تولد پیش از موعد و یا رشد کم نوزادان منجر شود.
پزشکان می گویند ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در هوا از طریق جریان خون وارد قلب می شود و باعث بروز بیماری های قلبی ،حمله های قلبی و فشار خون می شود.
به گفته مقامات بهداشتی هند، آلودگی هوا باعث آسیب دائمی به ریه ها و مرگ 1.3 میلیون نفر در سال دراین کشور می شود.
هند کشوری است که به دلیل توسعه صنعتی از سوخت های دیزلی به مقدار فراوان استفاده می کند ،یکی از راهکارهای دولت هند برای مبارزه با آلودگی هوا ، استفاده حداقلی از سوخت دیزلی است.
گرد وغبار،ترافیک،دود ناشی از سوخت های فسیلی آلاینده و جمعیت زیاد، دهلی نو پایتخت هند را در ردیف آلوده ترین شهرهای جهان قرار داده است.

کلید واژه :

دولت هند

،

مهار آلودگی هوا

،

آلودگی هوا

،

الودگی هوا

،

ذرات معلق کمتر از 2

،

5 میکرون

،

ثبت نظرات
captcha