کد خبر : ۳۴۴۶۰۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بیماری آنفلوانزای پرندگان اقتصاد کشور را دچار مشکل می کند

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از لحاظ اقتصادی کشور را دچار مشکل خواهد کرد گفت: اطلاع رسانی به موقع در کنترل این بیماری بسیار حائز اهمیت است.

بیماری آنفلوانزای پرندگان اقتصاد کشور را دچار مشکل می کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، حمید ظهرابی در پنجمین کارگروه پیشگیری و کنترل بیماری آنفلوانزای پرندگان با اشاره به اهمیت کنترل بیماری آنفلوانزای پرندگان افزود: این موضوع نه تنها از جنبه حفاظت از تنوع زیستی بلکه از ابعاد اقتصادی و اجتماعی نیز حائز اهمیت است.
وی با بیان اینکه کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از حساسیت و پیچیدگی برخوردار است گفت: در مدیریت اطلاع رسانی این موضوع باید از جهات مختلف مدنظر قرار گرفته شود.
ظهرابی با تاکید بر اینکه ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها برای کنترل بیماری آنفلوانزای پرندگان باید با دامپزشکی استان همکاری و همراهی مستمر داشته باشند، گفت: در صورت مشاهده تلفات و مشکوک شدن به شیوع بیماری آنفلوانزای فوق پرندگان باید اقدامات مراقبتی در همان ساعات اولیه در مسیر مهاجرت پرندگان برای کنترل و مدیریت شیوع این بیماری انجام شود.
وی با اشاره به اهمیت تبادل تجربیات و اطلاعات ادارات کل حفاظت محیط زیست ادامه داد: اطلاعات مربوط به پایش مستمر وضعیت پرندگان مهاجر آبزی در فرم های تعیین شده به صورت ماهیانه توسط ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها تهیه و ارسال شود.
همچنین در این جلسه جمیله سالار آملی مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست در امور بیماری های جانوری با اشاره به ضرورت انتقال تجربیات در زمینه کنترل بیماری ها در حیات وحش بین ادارات کل حفاظت محیط زیست،گفت: پایش فعال برای پیشگیری و کنترل آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در حیات وحش از اهمیت زیادی برخوردار است.
مجید خرازیان مقدم، رییس کارگروه ستادی پیشگیری و کنترل بیماری آنفلوانزای پرندگان سازمان و مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آبهای داخلی نیز با تاکید بر اجرای دستورالعمل پیشگیری و کنترل آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در حیات وحش، به ضرورت همکاری مشترک با سازمان دامپزشکی به خصوص در زمینه نمونه برداری از پرندگان و پایش مراکز تجمع پرندگان مهاجر و ضرورت ایجاد قرنطینه و ساماندهی بازارچه های فروش پرندگان زنده در استان ها توسط دستگاه های مربوطه اشاره کرد.
سپس ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها گزارشی از اقدامات به عمل آمده در خصوص پیشگیری و کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در حیات وحش ارائه کردند.
سید محمود قاضی مرعشی کارشناس بیماری های حیات وحش نیز در این نشست گزارشی از وضعیت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در ایران و جهان ارائه و ضرورت انجام پایش های مستمر برای پیشگیری از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تاکید کرد .
پنجمین جلسه کارگروه ستادی پیشگیری و کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان سازمان حفاظت محیط زیست با توجه به آغاز فصل مهاجرت پرندگان آبزی به کشور و اهمیت پایش مستمر وضعیت پرندگان مهاجر آبزی و پیشگیری از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با حضور معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی، مشاور رییس سازمان در امور بیماری های جانوری و بیماری های مشترک انسان و حیوان، مدیر کل دفتر حیات وحش و آبزیان آب های داخلی، همچنین معاونان ذیربط ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

کلید واژه :

بیماری آنفلوانزای پرندگان

،

اقتصاد کشور

،

بیماری

،

آنفلوانزای پرندگان

ثبت نظرات
captcha