کد خبر : ۳۴۴۵۳۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تولید نیمه صنعتی دستگاه همگن ساز برای سنتز نانومواد

محققان مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه صنعتی خواجه نصیر در مطالعات خود موفق به طراحی و ساخت دستگاه اولتراسونیک هموژنایزر شدند که علاوه آنکه برای سنتز نانومواد کاربرد دارد، در حوزه های پزشکی و داروسازی نیز کاربردهای وسیعی یافته است.

تولید نیمه صنعتی دستگاه همگن ساز برای سنتز نانومواد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رضا افضل زاده، اظهار کرد: هموژنایزرهایی که در ایران ساخته می شوند، با توان پایین است که در این مطالعات مدلی را برای کارهای نیمه صنعتی ساختیم که مدل آن UP 1000 است.

وی اضافه کرد: کلیه قطعات این دستگاه و تراشکاری های مورد نیاز این دستگاه در این شرکت تولید شده است.

افضل زاده با تاکید بر اینکه این دستگاه هنوز وارد بخش های صنعتی نشده است، اظهار کرد: مطالعات ما برای کاربردهای صنعتی ادامه دارد.

مجری طرح به عملکرد این دستگاه اشاره کرد و یادآور شد: در دستگاه اولتراسونیک، سیگنال های الکتریکی با فرکانس بین 20 تا 25 کیلوهرتز تبدیل به ارتعاشات مکانیکی می شود و این ارتعاشات مکانیکی از طریق یک پروپ به محلول مورد نظر که قرار است تحت تابش قرار گیرند، منتقل می شود.

وی اضافه کرد: با استفاده از این دستگاه و با تابش امواج مافوق صوت می توان موادی که اصطلاحا به آنها مواد دو فازی می گویند را با هم ترکیب کرد.

به گفته این محقق، مواد دو فازی موادی هستند که در هم حل نمی شوند مانند پودر کربن (دوده) که با آب و یا آب یا روغن که در هم حل نمی شوند.

این محقق به کاربردهای این دستگاه اشاره کرد و یادآور شد: یکی از کاربردهای این دستگاه در سنتز مواد نانو است؛ چرا که این دستگاه قادر است سرعت سنتز را تا 10 برابر افزایش دهد، ضمن آنکه برای تخریب دیواره سلولی کاربرد دارد. محققان با استفاده از این دستگاه می توانند در دمای اتاق با تخریب دیواره سلول های گیاهی و یا حیوانی مواد داخل آنها را استخراج کنند.

این استاد فیزیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیر، انجام عمل کراکینگ نفت را از دیگر کاربردهای این دستگاه عنوان کرد و افزود: علاوه بر آن این دستگاه برای هموژن کردن مواد کاربردهای گسترده ای دارد.

وی در این باره توضیح داد: به عنوان مثال در برخی موارد مشاهده می شود که روغن بر روی رنگ شناور است که این دستگاه برای جلوگیری از این امر، قادر به هموژن کردن آن است.

به گفته این محقق، این دستگاه در صنایعی چون داروسازی، پزشکی، صنایع رنگ و سنتز مواد نانو کاربرد دارد.

افضل زاده در خصوص عدم اقبال این دستگاه برای صنعتی سازی، گفت: از یک سو صنایع کشور به اندازه ای رشد نکرده اند که بتوانند از این دستگاه ها بهره مند شوند و از سوی دیگر صنایع به دستگاهی از هموژنایزر نیاز دارند که بتواند به صورت 24 ساعته کار کند و ما مطالعاتی داریم تا بتوانیم دستگاهی را عرضه کنیم که بتواند در صنعت به صورت پیوسته با توان بالا کار کند.

افضل زاده با بیان اینکه برای تحقیق و توسعه از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی بهره مند شدیم، افزود: برای پرداخت این وام، صندوق از شرکت ها توقعات بالایی دارد. این در حالی است که اگر بخواهیم فناوری یکی از این دستگاه ها را از خارج خریداری کنیم، نیاز به سرمایه گذاری چندین میلیارد دلاری است تا اگر این دستگاه در لیست اقلام تحریمی نباشد، آن را به کشور ارائه دهند.

مجری طرح، با تاکید بر اینکه در این تحقیق توانستیم 10 مدل  از دستگاه هموژنایزر  را تولید کنیم، ادامه داد: اندازه پروپ این دستگاه از 3 میلی متر، 7 میلی متر، 14 میلی متر و 22 میلی متر است و توان آن نیز از 150 وات تا هزار و 200 وات است.

وی با تاکید بر اینکه عمده کاربرد دستگاه های ساخته شده، آزمایشگاهی است، گفت: مدل با توان 1200 وات نیمه صنعتی است، مطالعات ما برای دستیابی به توان های بالاتر این دستگاه در دستور کار قرار دارد.

افضل زاده با تاکید بر اینکه طرح های فناورانه سطح بالا نیاز به وقت، سرمایه و فکر زیادی دارند، تاکید کرد: از این رو درخواست ما از مسوولان این است که زمینه ای را فراهم کنند که ذهن ما درگیر دارایی، تامین اجتماعی و ارائه گزارش های مختلف به دستگاه ها و نهادهای مرتبط با حوزه دانش بنیان نشود.

مجری طرح با بیان اینکه تهیه این گزارش ها زمان زیادی از ما می گیرد، خاطر نشان کرد: در این مسیر نیاز است مسوولان اعتماد بیشتری به شرکت های فناور داشته باشند و اجازه دهند زمان ما صرف تحقیق و توسعه و بهینه سازی شود.

افضل زاده با اشاره به چالش مالیات برای شرکت های دانش بنیان گفت: بر اساس قانون، کالاهای دانش بنیان معاف از مالیات هستند، ولی دارایی علاوه بر گزارش های فصلی و پایان سال از ما مدارکی می خواهند که مشخص کند کدام یک از محصولات ما دانش بنیان است.

وی ادامه داد: مدارکی که ما برای دارایی تهیه می کنیم، هزینه هایی را تحمیل می کند؛ چرا که برای تهیه این مدارک نیاز به استخدام حسابدار است، در حالی که فروش ما زیاد نیست و ما باید به صورت اجباری اقدام به استخدام حسابدار کنیم تا مستندات مورد نیاز را تهیه کند.

کلید واژه :

تولید نیمه صنعتی

،

دستگاه همگن ساز

،

سنتز نانومواد

ثبت نظرات
captcha