کد خبر : ۳۴۴۵۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

استفاده از زیست فناوری برای مقابله با ریزگردهای پایتخت

تهران- رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان تهران از اقدامات این سازمان برای مقابله با ریزگردها با استفاده از ظرفیت های علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک خبر داد.

استفاده از زیست فناوری برای مقابله با ریزگردهای پایتخت

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، نعمت اله ترکی هر چهارشنبه در جلسه بررسی طرح تثبیت زیستی خاک با هدف مهار ریزگردها طی سخنانی اظهار کرد: برای اولین بار در سازمان مدیریت و برنامه ریزی، طرح پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری برای مقابله با ریزگرد های استان تهران عملیاتی شد.

وی افزود: مقرر شد تا سازمان مدیریت و برنامه ریزی به عنوان ناظر طرح تثبیت زیستی خاک و ادارات کل محیط زیست و منابع طبیعی به عنوان مجری طرح وارد تامین کننده مالی و ارگان هایی همچون محیط زیست، منابع طبیعی وارد عمل شوند.

ترکی گفت: سال ۹۶، کار بررسی طرح به پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری سپرده و در نتیجه این پژوهش، فناوری"سیمان زیستی برای جایگزین کردن روش های گذشته شد. این تکنولوژی جدید در تثبیت زیستی خاک موثر بوده و عارضه جدیدی برای محیط زیست و منابع طبیعی ایجاد نمی کند.

رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان تهران درباره اجرایی شدن این طرح در استان تهران گفت: این طرح به شکل آزمایشی در چند نقطه استان از جمله ملارد عملیاتی می شود. البته پیشنهاد شد این طرح در استان های خوزستان و سیستان و بلوچستان با توجه به وجود حجم بالای ریزگرد در این مناطق هم اجرایی شود.

ترکی با اشاره به مشکل پدیده ریزگردها در کشور بویژه استان های جنوبی و تهران، افزود: در گذشته برای تثبیت خاک و جلوگیری از فرسایش آن از روش مالچ پاشی استفاده می شد بنابراین سازمان مدیریت تهران وارد عمل شد و طی جلساتی که با اساتید دانشگاه های تهران و پژوهشکده های تخصصی انجام گرفت، مقرر شد تا طرحی برای جایگزینی روش های بی اثر گذشته بررسی شود.

وی همچنین به برنامه ششم توسعه و ضرورت وجود پیوست علمی برای برنامه های توسعه ای دستگاه های اجرایی اشاره و اظهار کرد: اگر برنامه ای پیوست علمی نداشته باشد، یک ریال بودجه و اعتبار نخواهیم داد. قرار نیست بدون حساب و کتاب بودجه کشور را توزیع کنیم و نظارتی هم نباشد.

رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان تهران با بیان اینکه نباید قوانین بالادستی برای اعمال نظرات شخصی برخی مدیران دستگاه کنار گذاشته شود گفت: حمایت و پشتیبانی مالی از طرح های بومی با فناوری داخلی پژوهش های کاربردی در استان تهران از اهمیت زیادی برخوردار است که با توجه به تلاش های بی مزد برخی پژوهشکده های فناوری باید بگوییم دنیایی از فعالیت های پژوهشی انجام می شود که بسیاری از مدیران از آن ها اطلاعی ندارند و کارهایی پژوهشی انجام گرفته در این مراکز علمی هم در نوع خود بی نظیر است و دغدغه هایی که ما مسئولان در استان و کشور داریم در پژوهش های آن ها دیده می شود که بدون نگاه به مادیات انجام شده است که متاسفانه در این زمینه غفلت کردیم و پیشنهاد می کنم جلسات دستگاه های اجرایی برای حل هر مشکلی در این مراکز علمی برگزار شود.

کلید واژه :

مالچ های غیر نفتی

،

مشکلات گرد و غبار سیستان

،

مالچ

،

حوزه های آب

،

زیست فناوری

،

زیست فناوری

،

ریزگردهای پایتخت

ثبت نظرات
captcha