کد خبر : ۳۴۴۵۱۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

گرم شدن کره زمین سبب کاهش آلایندگی خودروها تا ۳۵ درصد در اتحادیه اروپا

کشورهای عضو اتحادیه اروپا با ابراز نگرانی نسبت به نتایج گزارش سازمان ملل نسبت به روند گرم شدن کره زمین توافق کردند تا سال ۲۰۳۰ آلایندگی خودروهای خود را ۳۵ درصد کاهش دهند.

گرم شدن کره زمین سبب کاهش آلایندگی خودروها تا ۳۵ درصد در اتحادیه اروپا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از رویترز، کشورهای عضو اتحادیه اروپا ساعات پایانی روز گذشته توافق کردند تا سال ۲۰۳۰ آلایندگی خودروهای خود را ۳۵ درصد کاهش دهند.

اخیراً سازمان ملل طی گزارشی نسبت به روند گرم شدن کره زمین و تأثیر آلایندگی خودروها در این زمینه هشدار داده بود، اآلمان معتقد است هدف گذاری های چالش برانگیز می تواند به صنایع خودروسازی و فرصت های شغلی در این زمینه آسیب بزند.

اختلاف بین اروپایی ها در این زمینه به قدری بود که مذاکرات درباره اجبار خودروسازان برای کاهش آلایندگی خودروهای تولیدی به ۱۳ ساعت بین وزرای محیط زیست کشورهای عضو در لوکزامبورگ به طول انجامید و عملاً این توافق در نیمه های شب به دست آمد.

تصمیم نهایی درباره اجرایی شدن این توافق باید در دو مرجع پارلمان اروپا و کمیسیون اروپایی که این دو مرجع نیز نظرات متفاوتی در این زمینه دارند اتخاذ خواهد شد.

پارلمان اروپایی به دنبال هدف گذاری کاهش حداکثری آلاینده هاست اما کمیسیون اروپایی مواضع ملایم تری در این زمینه دارد.

اخیراً این وزرای اروپایی در بیانیه ای مشترک نسبت به نتایج گزارش سازمان ملل که خواستار اقدام عاجل برای جلوگیری از گرم تر شدن کره زمین بود، عمیقاً ابراز نگرانی کردند.

کشورهایی نظیر ایرلند و هلند معتقدند این میزان کاهش در آلایندگی خودروها اتفاق نخواهد افتاد. کشورهایی نظیر آلمان نیز با توجه به اینکه یکی از قطب های تولید خودرو در اروپا محسوب می شود، از پیشنهاد کاهش ۳۰ درصدی آلایندگی خودروهای جدید تا سال ۲۰۳۰ در مقایسه با سال ۲۰۲۱ حمایت کرده است. 

آلمانی ها معتقدند این مسئله می تواند رقابت پذیری خودروسازن اروپایی را تحت تأثیر قرار دهد.

کلید واژه :

اتحادیه اروپا

،

آلایندگی خودروها

،

گرم شدن کره زمین

،

کره زمین

ثبت نظرات
captcha