کد خبر : ۳۴۴۵۰۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران

فقط 10 درصد شهروندان برای رویارویی و مقابله با سوانح آمادگی دارند

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: فقط 10 درصد شهروندان برای رویارویی و مقابله با سوانح آمادگی دارند چرا که آموزش های ارائه شده تا کنون کافی نبوده و منجر به تغییر رفتار و فرهنگ سازی نشده است،

فقط 10 درصد شهروندان برای رویارویی و مقابله با سوانح آمادگی دارند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، احمد صادقی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ضمن تبریک روز جهانی کودک و ضرورت برخورداری از دریافت نظرات شهروندان به ویژه کودکان و نوجوانان گفت: آموزش شیوه های پیشگیری ، آمادگی و مقابله با حوادث و سوانح باید از دوران کودکی ارائه شود تا در ضمیر کودکان نهادینه و به صورت فرهنگ زندگی با حوادث و سوانح شکل گیرد.

احمد  صادقی همزمان با روز جهانی کودک جمعی از کودکان و نوجوانان مدارس مختلف منطقه 2 با حضور در مرکز فرماندهی و ستاد مدیریت بحران شهر تهران ضمن آشنایی با وظایف ، ماموریت و فعالیت های سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و سامانه های مختلف پایش و رصد مخاطرات با رئیس، معاونان و مدیران این سازمان در فضایی صمیمی دیدار و گفت و گو کردند.

صادقی در این دیدار تصریح کرد: فقط 10 درصد شهروندان برای رویارویی و مقابله با سوانح آمادگی دارند چرا که آموزش های ارائه شده تا کنون کافی نبوده و منجر به تغییر رفتار و فرهنگ سازی نشده است، از همین رو باید موضوع آموزش شهروندان در مقوله پیشگیری و آمادگی در برابر حوادث و سوانح مورد توجه بیشتری قرار گیرد و در عین حال شهروندان نیز باید در این حوزه مطالبه گر و علاقمند باشند.

وی افزود: اقداماتی چون طرح مدرسه آماده ، توسعه گروه های داوطلب مردمی امداد و نجات ، تهیه سند کاهش خطر پذیری محلات با مشارکت مردم و تدوین آیین نامه ساخت و ساز بر روی پهنه های گسلی از جمله فعالیت های سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران به شمار می رود.

وی گفت: طرح مدرسه آماده با هدف افزایش آمادگی و ایمنی مدارس شهر تهران در مواجهه با حوادث تاکنون در 1500 مدرسه از 4000 مدرسه شهر تهران اجرا و طی آن مخاطرات غیرسازه ای مدارس ارزیابی و برنامه کاهش آن ارائه شده است.

جانشین شهردار در ستاد مدیریت بحران شهر تهران افزود: با توجه به اینکه شهر تهران با مخاطرات بسیاری مواجهه است مهمترین اقدام و راهکار ارتقای ایمنی شهر، تحقق مدیریت بحران جامعه محور و آشنایی خانواده ها و شهروندان با مخاطرات است.

یوسف مزارعه ای معاون اجتماعی و فرهنگی منطقه 2 نیز در این دیدار در سخنانی گفت: کودکان آینده سازان جامعه هستند و اجرای برنامه های آموزش شهروندی در دستور کار شهرداری تهران قرار دارد.

یوسف مزارعه ای افزود: سیاست گذاری و فرهنگ سازی در حوزه مدیریت بحران باید منجر به بهبود و تغییر رفتار و آگاهی بخشی جامعه شود تا مسئولیت پذیری شهروندان ارتقاء یافته و میزان فعالیت های داوطلبانه آنان در مدیریت شهری افزایش یابد.

وی پیشنهاد داد با مشارکت سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری منطقه 2 یک ساختار اجتماعی در حوزه مدیریت بحران به صورت پایلوت در یکی از محلات منطقه 2 ایجاد شود.

دانش آموزان در این دیدار نقطه نظرات و دیدگاه های خود را در مورد موضوعاتی همچون حوادث و سوانح طبیعی و انسان ساز مطرح و پیشنهادهایی در همین خصوص ارائه دادند. در پایان این دیدار هدایایی به رسم یادبود به کودکان و دانش آموزان اهداء شد.

کلید واژه :

دستورات مدیریت بحران

،

مدیریت بحران

،

مدیریت

،

بحران

،

سوانح

ثبت نظرات
captcha