کد خبر : ۳۴۴۴۶۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

دولت و وزارت نیرو عزمی برای توسعه نیروگاه های زباله سوز ندارد

عضو هیأت مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر با بیان اینکه دولت و وزارت نیرو از توسعه نیروگاه های زباله سوز حمایت نمی کند، گفت: در حالی که دولت برای خرید هر کیلووات ساعت برق نیروگاه خورشیدی ۴۹۰ تومان در نظر گرفته این عدد برای نیروگاه زباله سوز ۳۷۰ تومان است.

دولت و وزارت نیرو عزمی برای توسعه نیروگاه های زباله سوز ندارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، خبرنگار اقتصادی داوود مددی امروز با اشاره به اینکه در شهرهای شمالی کشور به خصوص مازندران زباله ها دفن نمی شود و در کنار خیابان ها رها شده و شیرابه این زباله ها جذب زمین و آب های سطحی و عمقی می شود، گفت: متأسفانه وجود زباله در اکثر شهرها باعث آلودگی آب های سطحی و عمقی می شود و استفاده حیوانات از این زباله ها موجب انتقال میکروب ها به مردم و دریا می شود. در نتیجه این چرخه به حیات انسان بازگشته و میلیاردها تومان پول صرف مداوای مردم می شود.

مددی با تأکید براینکه مطالعات خوبی در مورد اینکه در کشورهای اروپایی و کشورهای پیشرفته با زباله چه می کنند، گفت: این مطالعه نشان داده که دنیا و اروپا به این سمت حرکت کرده که دفن زباله کاهش یابد و به تعداد زباله سوزها اضافه شود. در نتیجه تولید انرژی برق از زباله روز به روز افزایش می یابد.

وی تأکید کرد: راهی نیست که کشور به سمت زباله سوز و انرژی برق و توسعه نیروگاه های زباله سوز حرکت کند.

عضو هیأت مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر افزود: فاجعه ای که به دلیل نداشتن استراتژی مشخص برای جمع آوری زباله وجود دارد، یک فاجعه عمیق است و متأسفانه سرطان را در کشور رشد داده است، هرچند معتقدیم منشاء سرطان موارد دیگری هم هست، اما زباله منشاء بسیاری از بیماری ها در کشور بوده و هست.

وی با اشاره به اینکه در جنوب تهران زباله ها دفن شده و بسیار خطرناک است، گفت: در حال حاضر میلیون پرنده از این زباله ها تغذیه کرده و ناقل بیماری هستند، چرا که این زباله ها شیرابه هایی دارند که جذب آب های زیرزمینی شده و آنها را آلوده می کنند، سپس کشاورزان با همین آب های زیرزمینی اقدام به کشت صیفی جات و سبزیجات می کنند و همین محصولات کشاورزی توسط مردم استفاده و آنها را بیمار می کند.

عضو هیأت مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر گفت: مسیری که کشورهای پیشرفته در زباله سوزی رفته اند ورود تکنولوژی آن را به کشور را بررسی کرده ایم که کدامیک از این تکنولوژی ها برای کشور مناسب است، پس به دو عنصر مهم توجه شد که اولین آن تکنولوژی بود که آلایندگی کمتری داشته باشد و دوم اینکه از لحاظ سادگی به گونه ای باشد که چون متخصص تربیت نکرده بودیم، به خوبی آن را گسترش دهیم.

مددی افزود: در ۹ سال گذشته ده ها نفر متخصص را در کشور تربیت کردیم که از لحاظ اقتصادی نیز پاسخگو باشد، پس در این روش ها به تکنولوژی دمای بالا و فاقد اکسیژن رسیده ایم، بنابراین اگر در این سال های گذشته نیروگاه ۳ مگاواتی که در منطقه کهریزک راه اندازی شده با مشارکت شهرداری نبود نمی توانستیم ادامه حیات دهیم.

وی با بیان اینکه اولین نیروگاه زباله سوز را برای سوزاندن ۲۰۰ تن زباله در روز تولید کرده ایم تاکنون هزاران نفر از مراجع مختلف از آن بازدید کردند و هر سه ماه یک بار سازمان محیط زیست آلایندگی ما را تست و آن را تأیید می کند.

عضو هیأت مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر با بیان اینکه استاندارد موجود در این نیروگاه های زباله سوز دی اکسیدی که تولید می شود، یک دهم است، در اولین نیروگاه زباله سوز ایران در حد صفر است، خاطرنشان کرد: انتظار ما از دولت و وزارت نیرو این است که همانند کارخانه های دیگر برق نیروگاه زباله سوز از بیرون تأمین شود. این در حالی است که وزارت نیرو اعلام کرده برق این کارخانه باید توسط خود کارخانه تأمین شود. 

مددی تصریح کرد: برق خریداری شده به صورت تضمینی برای هرکیلو وات ساعت انرژی نیروگاه خورشیدی ۴۹۰ تومان است در حالی که خرید برق تضمینی از نیروگاه های زباله سوز ۳۷۰ تومان است. این در حالی است که برای سرمایه گذاری یک نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی ۱۰ میلیون دلار نیاز است، اما برای یک نیروگاه ۲۰۰ تنی زباله سوز که ۳ مگاوات برق تولید می کند ۳۰ میلیون دلار نیاز است. پس میزان سرمایه گذاری برای یک نیروگاه زباله سوز سه برابر یک نیروگاه خورشیدی است.

وی با بیان اینکه از ۳مگاوات برق نیروگاه های زباله سوز ۲ مگاوات آن به شبکه داده می شود، گفت: قیمت برق نیروگاه های زباله سوز باید واقعی شود، چرا که در اروپا قیمت برق تولید شده توسط نیروگاه های زباله سوز حدود ۱۸ سنت تا ۲۵ سنت است، این در حالی است که این عدد در ایران تنها ۲ سنت است.

عضو هیأت مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر افزود: باید تفاوتی بین نیروگاه های تجدیدپذیر و نیروگاه های فسیلی وجود داشته باشد، اما در کشور ما می بینیم که توجه و ضرورتی برای توسعه نیروگاه های زباله سوز دیده نمی شود.

مددی خاطرنشان کرد: دولت باید بابت سوزاندن زباله هایی که در تهران و یا کشور حجم بالایی را به خود اختصاص می دهد، باید به نیروگاه های زباله سوز پول پرداخت کند، حال می بینیم که نه تنها پولی بابت سوزاندن این زباله ها به ما پرداخت نمی شود، قیمت برق خریداری شده از این نیروگاه ها نیز غیرواقعی است.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار که پرسید، در حال حاضر چند مگاوات در کشور نیروگاه زباله سوز داریم، گفت: در حال حاضر تنها ۱۲ مگاوات نیروگاه زباله سوز در کشور در حال تولید برق هستند. بنابراین شاید این عدد، عدد بالایی نباشد، اما باید به تأثیر زیست محیطی بالای این نیروگاه ها توجه ویژه ای شود.

عضو هیأت مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر با اشاره به اینکه در ایران جمع آوری، دفن و مدیریت پسماند با توجه به نوع و کیفیت پسماند با سایر کشورهای جهان متفاوت است، گفت: در حال حاضر مدیریت پسماند در ایران از مسائل اصلی شهرداری های سراسر کشور محسوب می شود و هزینه قابل توجهی را بر مدیریت شهری تحمیل می کند.

مددی افزود: در سایر کشورها بازگشت سرمایه و سود مورد انتظار سرمایه گذار و بهره بردار از نیروگاه های زباله سوز باید از طریق پرداخت (بابت هزینه سوزاندن و تصفیه آلاینده های خروجی و...) و درآمد حاصل از فروش برق تأمین می شود، اما در ایران و برای مسئولان موضوع گیت فی هنوز نهادینه نشده است.

وی ادامه داد: تصور بازگشت سرمایه برای نیروگاه های زباله سوز در ایران همچنان از محل فروش برق است که آن هم با این نرخ خرید برق امکان پذیر نیست.

عضو هیأت مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر در پاسخ به سؤال خبرنگار که پرسید آیا وزارت نیرو پول برق نیروگاه ۳ مگاواتی زباله سوز در تهران را به موقع پرداخت می کند، گفت: چهار ماه است که هیچ پولی از بابت فروش برق به ما پرداخت نشده است.

همچنین در این نشست صباغ زاده عضو هیأت علمی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه بحث زباله یک بحران جدی است و در هر کشوری تولید زباله یک جریان دائم است، گفت: اگر تولید زباله مدیریت نشود، دچار بحران زیست محیطی خواهیم شد.

وی افزود: غفلت های زیادی در کشور در این مورد صورت گرفته و هرچند تمام علما و مدیران در مورد استفاده از تکنولوژی برای دفن زباله ها داده می شود، اما اقدامی نمی شود.

صباغ زاده ادامه داد: اقدام نکردن در این زمینه به این دلیل است که یک اندیشه منسجم در دولت و شهرداری ها وجود ندارد.

وی به بحث زیست محیط دفن زباله ها اشاره کرد و گفت: در قانون انرژی های تجدیدپذیر متأسفانه توسعه نیروگاه های زباله سوز مورد غفلت واقع شده و این یک قانون ضعیف است. 

عضو هیأت علمی سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه هر روزی هر فرد به طور متوسط حدود ۸۰۰ گرم زباله تولید می کند، بیان داشت: به طور مثال در شمال کشور روزانه ۸ هزار تن زباله تولید می شود، اما متأسفانه هیچ اقدام مشخص و معینی برای دفن این زباله ها و استفاده بهینه از آن در کشور وجود ندارد. 

صباغ زاده گفت: در دنیا و کشورهای پیشرفته وجود تکنولوژی های بالا این موضوع را حل کرده است، پس بنابراین اگرچه براساس مصوبه قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی که در سال ۹۴ به تصویب رسیده، هنوز به ماده ۶۱ آن هیچ توجهی نشده و هیچ گونه اقدام مؤثری بر روی آن صورت نگرفته است. در این قانون به وضوح در مورد دفن زباله ها و پسماندها اشاره شده است که باید برای خرید برق ضرایبی فزاینده گذاشته شود، تا سرمایه گذار برای توسعه نیروگاه های زباله سوز ترغیب شود، اما متأسفانه هیچ توجهی به آن نمی شود

کلید واژه :

دولت

،

وزارت نیرو

،

توسعه نیروگاه های زباله سوز

،

توسعه نیروگاه

،

زباله سوز

ثبت نظرات
captcha