کد خبر : ۳۴۴۴۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران

۱۰۹ سد نیمه تمام داریم

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران درباره تعداد طرح های نیمه تمام گفت: در حال حاضر ۱۰۹ سد نیمه تمام در حال ساخت در کشور داریم که از این تعداد ۴۳ سد هدف شرب را به دنبال دارد و می بایست حداکثر تا پایان برنامه ششم وارد مدار بهره برداری شود.

۱۰۹ سد نیمه تمام داریم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ، محمد حاج رسولی ها در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه بین المللی آب و فاضلاب با تاکید بر این که اجرای این طرح ها به بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز دارد، گفت: در طرح ارزیابی و بازنگری سدها مقرر شد که این ۴۳ سد به طور حتم اجرایی شود اما یک میلیون هکتار اراضی که قرار بود در شبکه آبیاری و زهکشی ایجاد شود، تعدیل پیدا کرد؛ به این معنا که در حال حاضر اراضی زیر دست شبکه های ما معادل ۲ میلیون و ۸۶۰ هکتار است که باید وارد مرحله اجرا شود.

به گفته وی در حال حاضر هیچ طرح جدیدی طی شش یا هفت سال اخیر در حوزه سدسازی ایجاد نشده و دولت خود را موظف به تکمیل طرح های گذشته می داند و باید گفت که تاکنون ۱۷۲ سد ملی در سطح کشور به بهره برداری رسیده که از این تعداد ۱۹ طرح مربوط به قبل از انقلاب و مابقی مربوط به بعد از انقلاب می شود.

او با تاکید بر این که ۴۰ درصد سدها در برنامه پنجم و ششم توسعه وارد مدار بهره برداری شده است، گفت: نمی توان سدهایی را که با هدف شرب ساخت آنها برنامه ریزی شده است کنار گذاشت و به همین دلیل می بایست ۴۳ سد مذکور حتما تا پایان برنامه ششم وارد مدار بهره برداری شود.

حاج رسولی ها در پاسخ به در خصوص برنامه های صنعت آب برای توسعه نیروگاه های برق آبی گفت: قرار شده در سال ۱۳۹۸ تولید انرژی از سدهای آبی کشور همانند قبل باشد، اما تدابیری را برای افزایش و توسعه ظرفیت نیروگاه های برق آبی در نظر گرفته ایم.

وی در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر آخرین وضعیت دریاچه ارومیه و زاینده رود گفت: در حال حاضر شرایط دریاچه ارومیه نسبت به سال قبل بهتر است؛ به گونه ای که در این حوزه میزان بارش ها نسبت به سال قبل بهبود یافته است.

او با اشاره به آخرین وضعیت زاینده رود نیز گفت: متاسفانه شرایط در این حوزه بسیار خاص بود؛ به گونه ای که کل آورد در سد زاینده رود امسال تنها ۵۴۵ میلیون مترمکعب بود که این عدد نسبت به سال های گذشته بسیار پایین تر است و عملا یک رکورد را در این بخش پشت سر گذاشتیم. البته با این شرایط توانستیم تامین آب شرب را مدیریت کنیم و امیدواریم که امسال شرایط به گونه ای باشد که با تنش های کمتری در این بخش مواجه شویم.

 مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در خصوص آخرین وضعیت شرایط آبی کشور گفت: در سال آبی گذشته شاهد ۱۷۱ میلی متر بارندگی در کشور بودیم که در ۵۰ سال اخیر این میزان بارندگی بی سابقه بوده و باید گفت که امسال از نظر شدت بارش طی ۵۰ سال رتبه ۴۸ را اخذ کردیم.

وی با تاکید بر این که میزان بارش های امسال نسبت به سال قبل ۲۱ درصد کاهش داشته است اظهار کرد: میزان ورودی آب به سدها نیز نسبت به سال قبل که معادل ۳۸ میلیارد و ۴۵۰ میلیون مترمکعب بوده ۳۱ درصد کاهش داشته است.

او با اشاره به موجودی مخازن سدها در اول سال آبی ۹۸-۹۷ گفت: در حال حاضر ۱۹ میلیارد و ۸۱۰ میلیون مترمکعب میزان ذخیره سدها است که نسبت به سال قبل که عددی معادل ۲۳ میلیارد و ۳۲۰ میلیون مترمکعب بوده، حجم مخازن سدها ۱۹ درصد کاهش را نشان می دهد. علاوه بر این باید گفت که در ابتدای سال آبی، پرشدگی مخازن نیز ۴۰ درصد بوده است.

به گفته وی امسال حدود ۲۵ در صد کاهش تولید انرژی برق آبی را شاهد بودیم که این عدد در سال ۱۳۹۵ در مقایسه با سال جاری حدود هفت درصد کاهش داشته است.

کلید واژه :

سد نیمه تمام

،

سد

ثبت نظرات
captcha