کد خبر : ۳۴۴۳۶۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بومی سازی استانداردهای زیست محیطی بر اساس اقلیم ایران

نشست مشترک روسای سازمان های حفاظت محیط زیست، استاندارد و دبیر کل سازمان جهانی ایزو در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

بومی سازی استانداردهای زیست محیطی بر اساس اقلیم ایران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، در این دیدار عیسی کلانتری، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، نیره پیروز بخت، رییس سازمان استاندارد ایران و سرجیو موجیکا دبیرکل ایزو درباره موضوعات مربوط به استانداردهای جهانی و ملی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

عیسی کلانتری با اشاره به اینکه استانداردهای زیست محیطی ایران با مجامع بین المللی تفاوت زیادی دارد گفت: اگر ما بخواهیم در ایران تمام استانداردها را مطابق با استاندارهای بین المللی رعایت کنیم باید همه صنایع تعطیل شوند.  

وی با اشاره به نیاز کشور به استانداردهای بومی سازی شده گفت: تصویب استانداردهای ایران مطابق با فناوری های پیشرفته جهان، نیازمند بهره مندی از  تکنولوژی روز است. این موضوع درحال حاضر در کشور قابل اجرا نیست. برای مثال، سال گذشته قانون هوای پاک در کشور مطابق با استانداردهای روز جهان تصویب شد، اما هنوز برای اجرای آن در بخش سوخت و خودرو دچار مشکل هستیم.

معاون رییس جمهور در ادامه  گفت: اجبار برای اجرایی کردن استانداردهای بین المللی حتی در بعضی مواقع، مانع اجرای استانداردهای حداقلی می شود.

کلانتری همچنین با طرح پیشنهاد بومی سازی استانداردهای زیست محیطی بر اساس اقلیم ایران گفت: نبود استاندارد مطابق جغرافیای مناطق مختلف هزینه های سنگینی را بر دوش مردم و دولت می گذارد.

سرجیو موجیکا دبیرکل ایزو نیز در این دیدار ضمن تقدیر از اقدامات ایران در حوزه های محیط زیستی، ایزو را سازمانی علمی معرفی کرد که با اعلام استانداردهای مختلف سعی در ارتقای سطح زندگی دارد.  

وی تاکید کرد ایزو هیچ کشوری را مجبور به اجرای استانداردهای پیشنهادی اش نمی کند و این قوانین تنها باعث اجماع جهانی در اجرای قوانین می شود.

دراین دیدار، طرفین بر حفظ تعاملات دو جانبه و استفاده از ظرفیت های علمی و پژوهشی تاکید کردند.

کلید واژه :

بومی سازی استانداردهای زیست محیطی

،

اقلیم ایران

ثبت نظرات
captcha